Tegoroczny odpust św. Anny

Opublikowano Lipiec 27, 2014 przez Mateusz w Wiadomości
Kamienna Stara Odpust św. Anny 2014

Odpust św. Anny – Uroczystość w Kamiennej Starej

Punktualnie o godzinie 12:30 rozpoczęła się Msza święta koncelebrowana przez 10 kapłanów z Dąbrowy Białostockiej, Białegostoku czy Różanegostoku, którzy przybyli do Kamiennej Starej uczcić świętą Annę.

Najważniejszy dzień w roku

Pogoda jak co roku dopisała, a ponad 300 letnie lipy rzucały kojący cień na wiernych, którzy licznie zgromadzili się przed Kaplicą. Uroczystość uświetnił występ chóru z Dąbrowy Białostockiej. Uroczystość zakończyła procesja z udziałem mieszkańców wsi i okolic wraz z dziewczynkami, które sypały kwiaty. W Kamiennej Staraj tylko raz w roku Msza święta odbywa się przed Kaplicą, jest to wyjątkowa uroczystość. Tegoroczny dzień odpustu św. Anny zdobiły piękne dekoracje zarówno przed Kaplica  jak i wewnątrz, które wykonała Teresa Kulik. Specjalnie na tą okazję drewniany krzyż wykonał Jan Zielonko.

 

Święta Anna to święta zwykłych ludzi

Homilia kapłana wygłoszona podczas Mszy świętej przypominała nam o tym, że św. Anna to święta zwykłych ludzi.

cytat gora

(…) Kochani wśród nas nie ma żadnych ministrów czy profesorów, my wszyscy jesteśmy ludźmi zwykłymi, normalnymi. Dlatego święta Anna jest dla nas tak bliska, jest tą świętą wiary, ponieważ nikt z nas nie wie, czy nasze cierpienia, czy nasze modlitwy, czy nasze starania, czy nasza cierpliwość nie sprawi, że kiedy nas tutaj już nie będzie owoc naszych starań może tyle dobrego na świecie zrobić. Pamiętajmy dzisiaj o tych wszystkich, którzy byli przed nami i dzięki którym tutaj jesteśmy, tutaj na uroczystości przed Bożym ołtarzem św. Anny patronki miejsca w którym żyjemy. Dlaczego to jest takie ważne ? Bo moglibyśmy być w tylu inny miejscach bardzo nieciekawych, tam też są ludzie, a myśmy tutaj przyszli, przyszli wierni przekazowi tych, którzy byli przed nami. Przyślismy uczyć się od naszej patronki jak to dobro przekazywać tym, którzy po nas przyjdą. Święta Anna jest taką święta, która się nie rzuca w oczy, ale jest bliska każdemu człowiekowi, zwykłemu człowiekowi niekoniecznie sławnemu, ale który stara się dobro w swoim życiu robić, który stara się dobro przekazywać. Bóg zasadził nas na ziemi i dał to polecenie „starajcie się, tam gdzie można i ile można dobrego robić”. To każdy i każda może, do tego nie trzeba dyplomu, do tego nie trzeba pieniędzy. Niech święta Anna, której dzisiaj dziękujemy pomoże nam odnajdywać boże ślady na tych dróżkach po których my sami chodzimy i z tych bożych śladów znaleźć te drobinki złota, drobinki drogocenne, dobroci bożej, uśmiechu bożego, błogosławieństwa bożego, żeby nasze życie, które tak często jest ciężkie nabrało dla nas sensu, a my żebyśmy nabrali również odwagi w walce o dobro którego tak każdy pragnie. Amen

cytat dol

 

 

Materiał wideo z krótkim momentem z odpustu św. Anny:

Materiał wideo z procesją z odpustu św. Anny:

Galeria przebiegu uroczystości odpustu św. Anny:

 

 

Galeria dekoracji przed Kaplicą przygotowanej na uroczystości odpustu św. Anny:

 

 

Galeria dekoracji w Kaplicy przygotowanej na uroczystości odpustu św. Anny:


 
 
A tutaj możecie zobaczyć jak wyglądały uroczystości odpustów św. Anny w poprzednich latach:
Brak komentarzy na temat “Tegoroczny odpust św. Anny”

Napisz komentarz

Facebook