Pamięci generała Nikodema Sulika

Opublikowano Grudzień 12, 2015 przez Mateusz w Wiadomości
Pamięci generała Nikodema Sulika

Pamięci generała Nikodema Sulika

30 listopada br. przy grobie generała Nikodema Sulika i jego małżonki Anieli przy kościele p.w. św. Anny w Kamiennej Starej odbyły się obchody dnia Wszystkich Świętych. Podczas uroczystości w wojskowej asyście złożono wieńce i zapalono znicze pamięci.

Z inicjatywą wystąpiła wojskowa parafia rzymskokatolicka św. Jerzego z Białegostoku i ksiądz komandor porucznik Zbigniew Rećko. Uroczystości poprzedziła ekumeniczna modlitwa prowadzona przez kapelanów Duszpasterstwa Wojska Polskiego. Kwiaty przy grobie generała złożyli przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej, a także uczniowie Zespołu Szkół z Dąbrowy Białostockiej noszącego imię Nikodema Sulika.

Przypomnijmy, po II wojnie światowej dowódca 5 Kresowej Dywizji Piechoty wchodzącej w skład II Korpusu Polskiego pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Osiadł w Londynie, tam też zmarł. Nikodem Sulik został pochowany na cmentarzu Brompton w Londynie. 12 września 1993 roku w Dąbrowie Białostockiej i we wsi Kamienna Stara odbyła się uroczystość powitania w Ojczyźnie i złożenia prochów jego oraz jego małżonki Anieli do grobu przy kościele świętej Anny. W lipcu 2012 roku spoczęły tam także doczesne szczątki Bolesława Sulika, syna generała.

 

Prawa autorskie zdjęć – Urząd miejski w Dąbrowie Białostockiej

Prawa autorskie artykułu – portal isokolka.eu

 
Brak komentarzy na temat “Pamięci generała Nikodema Sulika”

Napisz komentarz

Facebook