15 sierpnia w Polsce obchodzimy dwa święta: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Zgodnie z nauczaniem Kościoła, po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięciu Maryi Panny, które było celebrowane od VII wieku.

Obchodzone 15 sierpnia święto nazywane jest także w Polsce Świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak najbardziej spektakularne obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Niezwykle ważne uroczystości odbywają się również na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.

źródło: niezależna.pl

Święto Wojska Polskiego

Obchodzone w rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Dziś w w Warszawie odbyła się z tej okazji wielka defilada wojskowa, a w kilku miastach festyny żołnierskie. W uroczystościach w stolicy wziął udział m.in. prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Prezydent wręczył nominacje generalskie, medale i odznaczenia państwowe.

 

Dekoracja Kaplicy w Kamiennej:

Facebook