Piękno Biebrzy

Piękno Biebrzy

W najbliższym sąsiedztwie Kamiennej Starej płynie rzeka Biebrza, oraz znajduje się największy park w Polsce – Biebrzański Park Narodowy. Są to piękne obszary, znajdują się tutaj największa ostoja łosia, a w szerokiej dolinie Biebrzy znajduje się największy zespół torfowisk i mokradeł w Polsce, zwanych Bagnami Biebrzańskimi. Zachowało się tutaj wiele rzadkich,zagrożonych i ginących w kraju i Europie gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt, a Bagna Biebrzańskie są uznawane za jedną z najważniejszych w kraju i w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych – zaobserwowano tutaj aż 295 gatunków ptaków.

Piękno Biebrzy - Kamienna Stara

Piękno Biebrzańskiego Parku Narodowego najlepiej poznawać z wielu oznakowanych ścieżek edukacyjnych i szlaków turystycznych – zarówno pieszych i rowerowych czy kajakowych. Na ich trasie łatwo znaleźć obserwacyjne wieże widokowe.

W okolicach Biebrzy i na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego znajduje się niezliczona ilość atrakcji, to tylko niektóre z nich:

  • Spływ kajakiem – Chociaż Biebrza jest rzeką leniwą a odcinki wybierane na spływy są „dzikie” to nie sposób się na nich zgubić. Wraz z sprzyjającym wiatrem można pozwolić się nieść prądowi. Kręte i liczne odnogi nieujarzmionych rzek wymagają jednak umiejętnego wysiłku w sterowaniu kajakiem, a przy pierwszej próbie opuszczenia kajaka okaże się, że brzegi są niedostępne. Jednak nagrodą za wysiłek na szlaku jest pełne obcowanie z przyrodą. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, aby dostrzec naszych towarzyszy na spływie- bobry i ich nory czy kanały. A na brzegu łatwo będzie dostrzec ukrytego wśród trzcin łosia.

Piękno Biebrzy - Kamienna StaraPiękno Biebrzy - Kamienna Stara

  • Lot balonem – Podniebna przygoda i zapierające dech w piersiach widoki dzikiej przyrody.
  • Przeprawa przez bagna – Dolina Biebrzy to w dużej części bagna. Warto je osobiście odwiedzić używając butów gumowych.
  • Grzybobranie – Zbieranie grzybów w okolicznych lasach to świetna zabawa zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Piękno Biebrzy - Kamienna Stara

  • Wędkowanie – Biebrza to także raj dla wędkarzy. Łowić można zarówno z łodzi, jak i z brzegu. Rzeka obfituje w leszcze, okonie czy płocie. Występuje tu aż 38 gatunków ryb a do najbardziej cenionych należą szczupak, węgorz oraz lin.
  • Spływ tratwą – Spokojny spływ tratwą z to wyjątkowe przeżycia, bo aż 6-7 osób może jednocześnie brać w nim udział. Wystarczy użyć 3-metrowych „pychów”, aby wprawić tratwę w ruch i poczuć wyjątkową bliskość przyrody.

Piękno Biebrzy - Kamienna Stara

  • Podglądanie ptaków – Amatorów masowych przelotów gęsi, łabędzi i żurawi zapraszamy w marcu i kwietniu. Nigdzie nie znajdziecie tak wielu gatunków ptaków w jednym miejscu.
  • Spotkania z bobrami – Najłatwiej spotkać bobry zimą i wiosną. Wtedy najłatwiej zobaczyć je z bliska. Typowe wspomnienia z tej wyprawy to widok bobrów pływających wokół łodzi czy spożywających kolację na brzegu.

 

Galeria Piękno Biebrzy – okolice Kamiennej Starej – Biebrza, spływ kajakiem i tratwą i inne:

 

 

A inne ciekawe miejsca w okolicach Kamiennej Starej możecie znaleźć tutaj:

 

Inne przydatne linki:

 

 

 

Facebook