Uroczyste Pożegnanie ks. Marcina

W sobotę, 25.08.2018 r. mieszkańcy okolicznych wsi pożegnali ks. Marcina odchodzącego do parafii w Wasilkowie.

Zgodnie z decyzją ks. Abp. Tadeusza Wojdy ks. Marcin po rocznej posłudze w Dąbrowie Białostockiej rozpocznie pracę w nowej parafii.

O godzinie 10:00 mieszkańcy okolicznych wsi przybyli tłumnie do Kaplicy na uroczystą Mszę Świętą, aby swoją obecnością podziękować odchodzącemu ks. Marcinowi. Po zakończeniu Mszy Świętej nadszedł czas wzruszających pożegnań. Wśród osób, które chciały podziękować za niezwykłą posługę duszpasterską naszego Ukochanego ks. Marcina znaleźli się ministranci, schola, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Kamiennej Nowej, rodzice i dzieci komunijne, przedstawiciel rady gminy i mieszkańcy wsi.

Słowa, którymi dziękowano ks. Marcinowi:

„Drogi Księże Marcinie

Bywają w życiu takie chwile, kiedy dziwnie serce bije, łamie się głos, oczy nienaturalnie się pocą. Właśnie dziś jest taki dzień, gdy musimy Cię Księże pożegnać.

Zanim odejdziesz od nas, aby służyć tym, których Pan Bóg postawił na Twojej drodze, chcemy Cię pożegnać i podziękować.

W imieniu mieszkańców naszych wsi, pragniemy dziś podziękować za dobro, jakie przez jeden tylko rok Twojej posługi kapłańskiej spływało na nas wszystkich. Dziękujemy Bogu, że postawił na naszej drodze wspaniałego Kapłana, przyjaciela Boga i ludzi, energicznego w działaniu, rozmodlonego, otwartego na potrzeby innych, służącego pomocą. Zawsze dla każdego Księże Marcinie miałeś czas, dobre słowo, pozdrowienie i uśmiech.

Chodź spędziłeś Księże w naszej parafii zaledwie jeden rok, dałeś się poznać jako człowiek sympatyczny, odpowiedzialny, wrażliwy i wyrozumiały. Poświęcałeś wiele uwagi najmłodszym parafianom, wykazując się wielką cierpliwością i życzliwością. Podziwialiśmy Cię Księże za pracowitość i wielkie poczucie odpowiedzialności. Ale najbardziej ujmuje nas Twoja Księże Marcinie skromność. Choć tak wiele inicjatyw podjąłeś, unikałeś pochwał. Twoja obecność przekonała nas, że skromni ludzie zmieniają świat na lepszy.

Poznaliśmy Ciebie Księże jako dobrego Kapłana, mądrego nauczyciela i wspaniałego organizatora. Potrafiłeś doskonale godzić wszystkie obowiązki. Przekonaliśmy się wielokrotnie, że nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych. Zjednałeś dzieci, młodzież i starszych nie tylko swoją dobrocią, ale i mądrością.

Dziękujemy Ci za każdy dzień, godzinę, minutę i chwilę. Pozostaną one w naszej pamięci na zawsze. Żadne słowa, choćby najpiękniejsze nie wyrażą naszej wdzięczności za dar takiego kapłaństwa. Możemy Ci Księże Marcinie ofiarować modlitwę. Niech Pan Bóg obdarza Księdza zdrowiem i wytrwałością, a Matka Boża niech otacza Cię Księże płaszczem swej matczynej miłości.

Dziękujemy, że dzieliłeś się z nami swoją głęboką wiarą- wiarą opartą na trwałym fundamencie wyniesionym z domu rodzinnego.

Dziękujemy również za wszystkiego dokonania w trosce o kościół materialny, wszelkie prace, które upiększają naszą kaplicę i jej otoczenie. Dziś wiemy, że wszystkie Twoje starania Księże były wyrazem wielkiej troski o to, aby nasza kaplica była coraz piękniejsza. Bóg zapłać, że pomimo tak wielu obowiązków w Dąbrowie, znalazłeś czas dla nas i naszego kościółka w Kamiennej. Dziękujemy Ci za trud, pracę oraz ciepły uśmiech i serdeczność.

Dziś, choć rozstanie jest ciężkie, to wiemy, że w Wasilkowie, o czym jesteśmy przekonani, doświadczą tego samego dobra, jakiego doświadczyliśmy my. W naszych sercach i pamięci zawsze będziesz wzorem, przyjacielem i autorytetem w budowaniu wspólnoty kościoła, który jest naszym domem.
Po roku zostawiasz parafię w Dąbrowie, by zgodnie z wolą Biskupa iść do parafii w Wasilkowie. To tam dzisiaj potrzebuje Cię Chrystus. Tam potrzebuje Twoich rąk, aby mógł dalej błogosławić, Twojego serca, aby mógł dalej kochać, i Twoich ust, aby mógł dalej mówić.

I tak właśnie Cię zapamiętamy jako człowieka, który całym sobą zaangażował się w życie tej społeczności, człowieka, który nas rozumiał, wspierał i prowadził. Zapamiętamy Cię również jako Kapłana trzymającego w swych dłoniach nasze duchowe życie.

Za to wszystko dziękujemy Ci z całego serca. Gdziekolwiek będziesz, nasza pamięć i modlitwa będą zawsze Ci towarzyszyć.

Życzymy zdrowia, siły, wytrwałości i Błogosławieństwa Bożego w dalszej posłudze kapłańskiej. Zapewniamy o naszej modlitwie za wstawiennictwem Świętej Anny.

Za wszystko Kochany Księże Marcinie Wielki Bóg Zapłać Mieszkańcy tutejszych wsi.”

 

„Kochany Księże Marcinie

Dziś nadeszło z Tobą rozstanie,
Chwila taka, że łza się w oku kręci,
Lecz choć odejdziesz do innej parafii, Pozostaniesz w naszych sercach i pamięci.

Pragnę powiedzieć dziś szczerze dziękuję, Każde z nas Tobie zawdzięcza wiele,
Bo Ty do Boga nas prowadziłeś,
Służąc mu wiernie w naszej kaplicy.

Pasterzem nam byłeś na wzór Jezusa,
I tylko dobra swych „owieczek” chciałeś, A choć czasem było Ci ciężko i smutno, Chwaliłeś Boga- nie narzekałeś.

Odchodząc od nas, lecz bądź pewny tego, Że gdy za Tobą bardzo zatęsknimy,
To się zbierzemy i pojedziemy,
I Cię w parafii w Wasilkowie odnajdziemy.”

Pożegnanie

Smutna nas chwila z Tobą jednoczy, Czcigodny nasz dobry Kapłanie,
Żal serce ściska, łzą zachodzą oczy,
Ty nas opuszczasz, dziś Twe pożegnanie.

Ty Ojcem i Opiekunem nam byłeś, Wpajałeś w duszę prawdy wiary świętej, Jezusa i Matkę Najświętszą kochać uczyłeś, Gdy nas opuszczasz żal nasz jest bez miary.

Gdy Bóg Ci przeznaczył innej pracy pole, Za wszystkie starania Tobie dziękujemy, Idziesz posłuszny pełnić Bożą wolę,
My zaś za Ciebie modlić się będziemy.

A teraz, gdy z się z Tobą żegnać trzeba, Życzymy dobra wszelkiego obfitość, Niech Ci Pan Bóg udziela łask wielu, Na dalsze Twoje jak najdłuższe życie.”

 

Po Mszy Świętej swoje podziękowania złożyli ministranci, dzieci komunijne oraz mieszkańcy Kamiennej i okolic.

 

Galeria zdjęć: